Jídelníček 3.
Nevhodná doplňková krmiva
Klasické směsky složené z obilí a semínek
Směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. Často obsahují dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky.
Směsky jsou také velmi kalorické, protože obsahují hodně škrobů, tuků a uhlohydrátů a králík z nich přibírá na váze. Časem se u králíka mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a tuků objevit i zdravotní problémy jako průjem, zácpa nebo přerůstání zubů, protože chrup králíka je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky.
Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že králíček se vybírá jenom to, co mu chutná a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům.
Na diskuzi se často setkáváme s argumentem “Ale kralíčkovi ta směska chutná!” To, že mu chutná, je dost dobře možné, protože tyto směsky jsou dělané tak, aby ušákovi chutnaly, neznamená to však, že jsou pro něj zdravé. V tomto ohledu se opravdu na králíkův správný úsudek spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Děti by se nejradši taky nacpávaly jenom hranolkami, hamburgery a sladkostmi, místo aby si vzaly zeleninovy salát, ale všichni moc dobře víme, jak by skončily, kdyby jim to rodiče dovolili.
Granule s kokcidiostatiky
Jsou to velmi levné výkrmové granule, které se většinou prodávají na váhu. Těmito granulemi NIKDY NEKRMÍME!!!Obsahují antibiotika (kokcidiostatika), která mají u výkrmových králíků zabraňovat vzniku kokcidiózy. Ovšem aby fungovala, tak by musel být králík krmen výhradně jimi a ničím jiným, protože jinak mají účinek opačný – kokcidie si na léčivo zvyknou a snáze se přemnoží. Protože ale budou na léčivo zvyklé, bude se kokcidióza hůř léčit. Dlouhodobé podávání těchto granulí rovněž narušuje střevní mikroflóru. Od krmení by nás taky měla odradit nízká pořizovací cena granulí, které vypovídá o jejich “kvalitě” – jsou určeny pro králíky, kterým bohužel nebude dopřán život delší než pár měsíců, a proto neobsahují potřebné živiny pro naše gaučové králíky, u kterých si přejeme, aby žili co nejdéle.
Proč je důležité dospělému králíkovi granule dávkovat?
Je dokázáno, že naprostá většina králičích zdravotních problémů (např. nemoci trávícího traktu, nemoci jater a ledvin, onemocnění močových cest, špatné postavení chrupu s následky ve formě přerůstání zubů a jejich kořenů a následný vznik abscesů) je úzce vázána na nevhodnou stravu nebo její dávkování a je jim možno předejít upravením králíkova jídelníčku na takový, který je mu nejpřirozenější.
Pro králíkovo zažívání je nejpřirozenější seno. Granule jsou ale dělány tak, že jsou “chuťově přitažlivější” než seno, a proto se může stát, že je králík bude upřednostňovat a pokud mu je necháme neomezeně k dispozici, bude se králík živit převážně jimi a nebude jíst tolik sena, kolik skutečně potřebuje. Tím si může přivodit buď okamžité (nadměrný počet vánoček) nebo pozdější zdravotní problémy (přerostené stoličky).
Králík je konzervativní zvířátko a pokud dostane ráno a večer jen malou dávku granulí spolu s dávkou zeleniny a jinak bude mít k dispozici jen seno, začne ho považovat za hlavní část své stravy, což se pozitivně odrazí na jeho zdraví.
Proč je důležitý poměr vápníku a fosforu?
Vyšší obsah fosforu totiž vede k odvápnění a nižší zase k ukládání samotného vápníku do zubů. Pro stavbu kostí jsou potřeba oba prvky ve správném poměru.
Ve složení granulí jsem našel/našla popel. Co to je?
Jako popel se v granulích označují nespalitelné minerální látky.
Když budu králíčkovi dávat málo jídla, bude v dospělosti malý?
Do cca 7. měsíce králíček netloustne, ale roste, a jeho velikost je dána geneticky, tudíž ho “nezmenšíme” tím, že mu budeme dávat míň granulí. Pokud ke svému růstu nebude mít dostatek živin, tak vyroste do stejné velikosti jako správně živený králík, ale bude mít v budoucnu kvůli naší nesmyslné touze po zakrslosti zdravotní problémy.
Pokud tedy chceme zvířátko, jehož váha nepřesáhne 1,5 kg hmotnosti, pořídíme si morče, protože, i když nám chovatel ukáže zakrslé rodiče našeho králíčka, nemáme zaručené, že se zrovna u toho našeho neprojeví gen po praprapra...dědečkovi nezakrslém králíkovi a náš králík bude vážit trochu víc, než jsme čekali.
Pokud tedy chceme aspoň nějakou záruku, že ušák bude malý, koupíme si ho u chovatele, který chová králíky s PP (průkazem původu). V případě, že nám na velikosti nezáleží (minimálně metrovou klec potřebuje jak papírový zakrslík, tak zverimexový kříženec), si můžeme ušáka koupit ve zverimexu, kde prodávají v naprosté většině případů křížence, kteří v dospělosti váží průměrně 2-3 kg. Ostatně větší králík je praktičtější, protože si jeho zažívání umí lépe poradit se spolykanými chlupy (tím se snižuje riziko ucpání žaludku smotkem chlupů) a ani nemívá tak často problémy se zuby, protože má větší čelist (šlechtitelé kralíka a jeho čelist sice zmenšili, ale zuby se jim zmenšit nepodařilo).
Nesmíme také zapomenout, že zakrslí beránci bývají větší než zakrslíci s ušima nahoru.
Koupili jsme králíčkovi kvalitní granule, ale on je nechce jíst. Co máme dělat?
Mezi 8.-12. dnem začínají malí ušáci baštit bobky, které jim nechává maminka v hnízdě. Tak osídlují svá střeva správnou mikroflórou a zároveň se z nich také zřejmě učí, co mají jíst a jaké má být jejich složení potravy (mlaďata začínají požírat vlastní bobky až ve 3 týdnech věku). [7] Mnozí chovatelé však netuší, že do správné stravy králíčka zrní nepatří, a ve zverimexech jim je rovněž jedno, čím králíky krmí. Proto se stává, že si domů přineseme králíčka, který bude kvalitní granule odmítat. Pokud jsme spolu s králíčkem dostali do začátků i trochu původní směsi, kterou byl krmen, je vhodné do ní nasypat trochu nových granulí a každý den podíl původní směsi o trochu snížit a podíl vhodných granulí zase naopak zvýšit. Jestliže jsme se trefili do králíčkových chutí, pak by měl během do týdne přejít pouze na námi zvolené granule. Někdy jsou ušáci pěkně vybíraví, a pak člověku trvá trochu déle, než sežene ty správné granule, proti kterým nebude mít králík žádné výhrady.
Čím je králíček starší, tím je samozřejmě konzervativnější, a proto může být přechod na granule obtížnější.
Některým králíkům může trvat i několik týdnů, než nové granule akceptují. Proto se hned po prvním neúspěšném pokusu nevzdáváme a králíkovi nové krmivo vytrvale předkládáme. Pokud přesto neuspějeme, hledáme jiné, složením vhodné, granule, které budou králíkovi chutnat.